The roads were wet, the skies dark and the clouds threatening as 20 riders lined up for week 4.
Following a top 10 placing in last weeks Surrey League race on the same circuit an in-form Alan Miles was the rider of the week, winning both the handicap and road bike competitions.
Maurice won the scratch, followed by Nick Davy and Steve Bryant:
Scratch | ||
Rider | Time | Scratch Pos |
Maurice Brennan | 00:19:36 | 1 |
Nick Davy | 00:21:02 | 2 |
Steve Bryant | 00:22:13 | 3 |
Alan Miles | 00:22:23 | 4 |
Nathan Chamberlain | 00:23:01 | 5 |
Stuart Bunt | 00:23:32 | 6 |
Norman Blissett | 00:23:38 | 7 |
Stuart Metcalfe | 00:24:00 | 8 |
Geoff Clifton | 00:24:02 | 9 |
Will Henton | 00:24:03 | 10 |
John McMullan | 00:24:30 | 11 |
Freddie Davy | 00:24:46 | 12 |
Catherine Gaskell | 00:25:01 | 13 |
Rick Gregory | 00:25:15 | 14 |
Phil Hall | 00:25:22 | 15 |
Malcolm Bainbridge | 00:26:05 | 16 |
Robert Stephenson | 00:26:53 | 17 |
Richard Bailey | 00:27:11 | 18 |
Alan narrowly won the handicap with a second over Stuart Metcalfe, followed by Nathan. Geoff Clifton, a dry derriere aficionado, deployed mudguards to his cost.
Handicap | |||
Rider | Time | Handicap diff | Handicap Pos |
Alan Miles | 00:22:23 | 00:00:24 | 1 |
Stuart Metcalfe | 00:24:00 | 00:00:23 | 2 |
Nathan Chamberlain | 00:23:01 | 00:00:21 | 3 |
Nick Davy | 00:21:02 | 00:00:17 | 4 |
Rick Gregory | 00:25:15 | 00:00:10 | 5 |
Maurice Brennan | 00:19:36 | 00:00:08 | 6 |
Freddie Davy | 00:24:46 | 00:00:07 | 7 |
Robert Stephenson | 00:26:53 | 00:00:02 | 8 |
Steve Bryant | 00:22:13 | -00:00:10 | 9 |
Stuart Bunt | 00:23:32 | -00:00:16 | 10 |
Geoff Clifton | 00:24:02 | -00:01:40 | 11 |
In the vets Nick Davy took victory with a clear margin over an impressive Stuart Metcalfe in 2nd, and Steve Bryant in 3rd.
Vet | ||||
Rider | Time | Vet Std | Vet Time | V Pos |
Nick Davy | 00:21:02 | 00:23:29 | 00:02:27 | 1 |
Stuart Metcalfe | 00:24:00 | 00:25:20 | 00:01:20 | 2 |
Steve Bryant | 00:22:13 | 00:23:01 | 00:00:48 | 3 |
Nathan Chamberlain | 00:23:01 | 00:23:17 | 00:00:16 | 4 |
Stuart Bunt | 00:23:32 | 00:23:25 | -00:00:07 | 5 |
Geoff Clifton | 00:24:02 | 00:23:50 | -00:00:12 | 6 |
Rick Gregory | 00:25:15 | 00:24:55 | -00:00:20 | 7 |
Norman Blissett | 00:23:38 | 00:23:17 | -00:00:21 | 8 |
Robert Stephenson | 00:26:53 | 00:26:13 | -00:00:40 | 9 |
John McMullan | 00:24:30 | 00:23:50 | -00:00:40 | 9 |
Malcolm Bainbridge | 00:26:05 | 00:25:20 | -00:00:45 | 11 |
Richard Bailey | 00:27:11 | 00:25:17 | -00:01:54 | 12 |
In the road bike competition Alan cleaned up, followed by Norman Blisset competing in his first ever time trial and Geoff Clifton, a veteran of many.
Road | ||
Rider | Time | Road Pos |
Alan Miles | 00:22:23 | 1 |
Norman Blissett | 00:23:38 | 2 |
Geoff Clifton | 00:24:02 | 3 |
Will Henton | 00:24:03 | 4 |
John McMullan | 00:24:30 | 5 |
Freddie Davy | 00:24:46 | 6 |
Catherine Gaskell | 00:25:01 | 7 |
Phil Hall | 00:25:22 | 8 |
Catherine Gaskell was the sole female entrant this week, recording a very competitive womens road bike time. We'll tempt you onto a TT bike soon Cat.
Freddie Davy was also the sole 12-15 entrant, finishing with a 7 second improvement over the float conditions of last week.
Thanks to John Eg for organising and setting out the course, and thanks to new member Douglas Josham helping by calling out numbers at the finish and shouting encouragement. Hope to see you competing soon Josh.
Guest riders as follows:
Non-RCC | ||
Danny York | 00:20:37 | Crawley Wheelers |
Jon Masters | 00:20:44 | Norwood Paragon |